Skip to content

444 Taylor AveVineland, NJ 08360

Built 1951

Last Sale Date
Dec 1, 2050

Property Information

Block3501
Lot50
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page35

Building Details

Building Class16
Description1S-F-2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,095
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$29,000
24%
Improvement Value:$91,800
76%
Total Assessment$120,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,846+0.7%
2024$3,821+6.5%
2023$3,588+2.9%
2022$3,486+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$170,000
Sq Ft1,095DeedBook 4225, Page 4945Recorded4/12/2022

Property Sale

Sale
$115,000
Sq Ft1,095DeedBook 4182, Page 630Recorded7/1/2019

Property Built

Built

Year Built: 1951