Skip to content

1798 W Chestnut AveVineland, NJ 08360

Built 1998

Last Sale Price
$10,000
Last Sale Date
Sep 14, 1997

Property Information

Block3501
Lot56
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page35

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,508
Acreage0.94

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,200
19%
Improvement Value:$161,800
81%
Total Assessment$199,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,336+0.7%
2024$6,294+5.0%
2023$5,996+2.9%
2022$5,825+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook 2258, Page 164