Skip to content

203 Doren TerVineland, NJ 08360

Built 1977

Last Sale Price
$159,900
Last Sale Date
Dec 15, 2017

Property Information

Block3502
Lot12
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page35

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,008
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,000
19%
Improvement Value:$113,400
81%
Total Assessment$139,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,439+0.7%
2024$4,409+5.0%
2023$4,200+2.9%
2022$4,080+1.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$159,900

From:

To:

Sq Ft1,008DeedBook 4162, Page 4642Recorded1/19/2018

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft1,008DeedBook 4120, Page 5328Recorded8/28/2014

Property Sale

Sale
$130,500
DeedBook 4058, Page 3230

Property Sale

Sale
$104,000
DeedBook 2661, Page 216

Property Built

Built

Year Built: 1977