Skip to content

1475 W Landis AveVineland, NJ 08360

Built 1915

Last Sale Price
$1,236
Last Sale Date
Feb 28, 1983

Property Information

Block3502
Lot2
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page35

Building Details

Building Class16
Description1S-F- -1UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage832
Acreage0.55

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,200
37%
Improvement Value:$47,800
63%
Total Assessment$76,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,170+0.7%
2024$2,154+5.6%
2023$2,040+3.3%
2022$1,975+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$1,236
DeedBook 1460, Page 79

Property Built

Built

Year Built: 1915