Skip to content

368 S Orchard RdVineland, NJ 08360

Built 1954

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 25, 2019

Property Information

Block3509
Lot2
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page35

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,156
Acreage0.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,000
22%
Improvement Value:$116,900
78%
Total Assessment$149,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,773+0.7%
2024$4,741+5.0%
2023$4,516+2.9%
2022$4,388+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$58,000
DeedBook 1566, Page 65

Property Built

Built

Year Built: 1954