Skip to content

444 S Orchard RdVineland, NJ 08360

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 23, 2013

Property Information

Block3509
Lot5
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page35

Building Details

Building Class16
Description1S-F-O
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,004
Acreage0.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,000
29%
Improvement Value:$85,700
71%
Total Assessment$120,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,843+0.7%
2024$3,818+5.0%
2023$3,637+2.9%
2022$3,533+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$143,000
DeedBook 2713, Page 215

Property Built

Built

Year Built: 1952