Skip to content

1676 Wallace StVineland, NJ 08360

Built 1951

Last Sale Date
May 25, 2007

Property Information

Block3511
Lot23
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page35

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage720
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$29,600
29%
Improvement Value:$73,500
71%
Total Assessment$103,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,283+0.7%
2024$3,261+5.0%
2023$3,106+2.9%
2022$3,018+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$137,000
DeedBook 4026, Page 2801

Property Sale

Sale
$137,000
DeedBook 4041, Page 7606

Property Built

Built

Year Built: 1951