Skip to content

1577 Woodlawn AveVineland, NJ 08360

Built 1954

Last Sale Price
$69,000
Last Sale Date
Jun 27, 1995

Property Information

Block3511
Lot9
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page0035

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage899
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,600
31%
Improvement Value:$66,500
69%
Total Assessment$96,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,060+0.7%
2024$3,040+5.0%
2023$2,895+2.9%
2022$2,813+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$69,000
DeedBook 2124, Page 336

Property Built

Built

Year Built: 1954