Skip to content

1273 W Chestnut AveVineland, NJ 08360

Built 1948

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Apr 30, 2002

Property Information

Block4705
Lot6
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page47

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage908
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,500
24%
Improvement Value:$103,900
76%
Total Assessment$137,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,375+0.7%
2024$4,346+5.0%
2023$4,140+2.9%
2022$4,022+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 2584, Page 68

Property Built

Built

Year Built: 1948