Skip to content

446 Forbes DrVineland, NJ 08360

Built 2007

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Apr 16, 2021

Property Information

Block3513
Lot9
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-F-2AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,204
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,000
16%
Improvement Value:$178,800
84%
Total Assessment$211,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,744+0.7%
2024$6,699+5.0%
2023$6,382+16.2%
2022$5,491+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000
Sq Ft2,204DeedBook 4208, Page 1033Recorded4/20/2021

Property Sale

Sale
$211,000
DeedBook 4095, Page 5636

Property Sale

Sale
$226,940
DeedBook 4025, Page 25

Property Built

Built

Year Built: 2007