Skip to content

17 W Landis AveVineland, NJ 08360

Commercial

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Oct 29, 2019

Property Information

Block3602
Lot1
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class---
Description1S-B-A- -,2
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage16,553
Acreage1.76

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$470,300
68%
Improvement Value:$224,700
32%
Total Assessment$695,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,129+0.7%
2024$21,983+5.0%
2023$20,940+2.9%
2022$20,343+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000
Sq Ft16,553DeedBook 4186, Page 6197Recorded11/5/2019

Property Sale

Sale
$900,000
DeedBook 2162, Page 156