Skip to content

62 Melrose StVineland, NJ 08360

Built 1944

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Sep 13, 2024

Property Information

Block3702
Lot10
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class16
Description2S-F-O-2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,600
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,700
20%
Improvement Value:$117,200
80%
Total Assessment$145,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,645+0.7%
2024$4,615+5.0%
2023$4,396+2.9%
2022$4,270+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$80,000
Sq Ft1,600DeedBook 4260, Page 6656Recorded9/18/2024

Property Built

Built

Year Built: 1944