Skip to content

92 S West AveVineland, NJ 08360

Built 1922

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Mar 12, 2010

Property Information

Block3703
Lot23
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage794
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,800
30%
Improvement Value:$60,900
70%
Total Assessment$86,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,761+0.7%
2024$2,742+5.0%
2023$2,612+2.9%
2022$2,538+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 4069, Page 4970

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 2842, Page 39

Property Built

Built

Year Built: 1922