Skip to content

87 Melrose StVineland, NJ 08360

Built 1959

Last Sale Price
$88,500
Last Sale Date
May 10, 2010

Property Information

Block3703
Lot37
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class16
Description1S-F-S
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,704
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,000
19%
Improvement Value:$112,200
81%
Total Assessment$138,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,400+0.7%
2024$4,371+5.0%
2023$4,164+2.9%
2022$4,045+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$88,500
DeedBook 4075, Page 5100

Property Sale

Sale
$149,000
DeedBook 2747, Page 346

Property Built

Built

Year Built: 1959