Skip to content

744 E Earl DrVineland, NJ 08360

Built 1966

Last Sale Price
$78,000
Last Sale Date
Nov 21, 2001

Property Information

Block4803
Lot6
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page48

Building Details

Building Class16
Description1.5S-F-1UG-
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,728
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,200
16%
Improvement Value:$144,200
84%
Total Assessment$172,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,489+0.7%
2024$5,453+5.0%
2023$5,194+2.9%
2022$5,046+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$78,000
DeedBook 2552, Page 266

Property Built

Built

Year Built: 1966