Skip to content

137 W Landis AveVineland, NJ 08360

Built 1969
Commercial

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Sep 28, 2022

Property Information

Block3801
Lot6
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page38

Building Details

Building ClassR-LC
Description1S-F-A
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$147,000
70%
Improvement Value:$63,000
30%
Total Assessment$210,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,859+0.7%
2024$6,812-17.0%
2023$8,204+2.9%
2022$7,974+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 4233, Page 2133Recorded9/30/2022

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 1633, Page 266

Property Built

Built

Year Built: 1969