Skip to content

415 W Landis AveVineland, NJ 08360

Built 1916

Last Sale Date
Apr 15, 2066

Property Information

Block3804
Lot3
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page38

Building Details

Building ClassR-LC
Description2S-B-A
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$276,200
23%
Improvement Value:$923,800
77%
Total Assessment$1,200,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$39,192+0.7%
2024$38,928+4.8%
2023$37,152+2.9%
2022$36,108+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$2,470,780
DeedBook 4251, Page 2319Recorded1/22/2024

Property Sale

Sale
$1,159,225
DeedBook 4222, Page 5000Recorded2/11/2022

Property Built

Built

Year Built: 1916