Skip to content

203 W Elmer StVineland, NJ 08360

Built 1949

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Feb 4, 2022

Property Information

Block3806
Lot1
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page38

Building Details

Building Class45
Description2S-F-X
Dwellings2
Zoning02
Sq Footage1,621
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,900
18%
Improvement Value:$78,000
82%
Total Assessment$94,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,022+0.7%
2024$3,002+5.0%
2023$2,859+2.9%
2022$2,778+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000
Sq Ft1,621DeedBook 4222, Page 8064Recorded2/18/2022

Property Sale

Sale
$110,000

From:

To:

Sq Ft1,621DeedBook 4163, Page 157Recorded2/5/2018

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 2891, Page 12

Property Built

Built

Year Built: 1949