Skip to content

431 W Elmer StVineland, NJ 08360

Built 1920

Last Sale Date
Jul 19, 2065

Property Information

Block3808
Lot10
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page38

Building Details

Building ClassR-R
Description---
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$16,800
10%
Improvement Value:$151,200
90%
Total Assessment$168,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,349+0.7%
2024$5,314+5.0%
2023$5,062+2.9%
2022$4,917+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920