Skip to content

519 S Seventh StVineland, NJ 08360

Built 1920
Commercial

Last Sale Price
$39,500
Last Sale Date
May 4, 1989

Property Information

Block4111
Lot22
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page41

Building Details

Building ClassR
Description2S-B
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,000
10%
Improvement Value:$148,000
90%
Total Assessment$165,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,004+0.7%
2024$4,969-0.1%
2023$4,971+2.9%
2022$4,830+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$39,500
DeedBook 1783, Page 97

Property Built

Built

Year Built: 1920