Skip to content

111 S Fourth StVineland, NJ 08360

Built 1820

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Apr 28, 2004

Property Information

Block3808
Lot21
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page38

Building Details

Building Class16
Description1.5S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,963
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$14,800
11%
Improvement Value:$119,800
89%
Total Assessment$134,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,286+0.7%
2024$4,257+5.0%
2023$4,056+2.9%
2022$3,940+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 2738, Page 225

Property Built

Built

Year Built: 1820