Skip to content

236 W Montrose StVineland, NJ 08360

Built 1920

Last Sale Price
$8,500
Last Sale Date
Mar 2, 2006

Property Information

Block3810
Lot15
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page38

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,344
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,800
15%
Improvement Value:$91,900
85%
Total Assessment$108,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,461+0.7%
2024$3,438+5.0%
2023$3,275+2.9%
2022$3,182+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$8,500
DeedBook 4011, Page 3156

Property Built

Built

Year Built: 1920