Skip to content

216 W Montrose StVineland, NJ 08360

Built 1927

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Aug 19, 2022

Property Information

Block3810
Lot20
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page38

Building Details

Building Class16
Description1S-F-1UG-O
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage768
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,500
13%
Improvement Value:$110,300
87%
Total Assessment$126,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,037+0.7%
2024$4,011+54.4%
2023$2,597+2.9%
2022$2,523+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$215,000
Sq Ft768DeedBook 4231, Page 6901Recorded8/26/2022

Property Sale

Sale
$27,000
Sq Ft768DeedBook 4216, Page 1389Recorded9/30/2021

Property Sale

Sale
$27,000
Sq Ft768DeedBook 4206, Page 9677Recorded3/29/2021

Property Built

Built

Year Built: 1927