Skip to content

401 W Grape StVineland, NJ 08360

Built 1925

Last Sale Price
$86,000
Last Sale Date
Dec 27, 2002

Property Information

Block3812
Lot1
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page38

Building Details

Building Class16
Description1.75S-F- -2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,624
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,500
12%
Improvement Value:$112,900
88%
Total Assessment$128,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,088+0.7%
2024$4,061+5.0%
2023$3,869+2.9%
2022$3,758+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$86,000
DeedBook 2636, Page 299

Property Built

Built

Year Built: 1925