Skip to content

425 W Grape StVineland, NJ 08360

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 19, 2016

Property Information

Block3812
Lot7
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page38

Building Details

Building Class16
Description2S-F-2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,391
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,800
13%
Improvement Value:$113,100
87%
Total Assessment$129,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,886+0.7%
2024$3,859+5.3%
2023$3,664+3.1%
2022$3,552+1.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920