Skip to content

329 W Almond StVineland, NJ 08360

Built 1900

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 23, 2025

Property Information

Block3907
Lot7
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page39

Building Details

Building Class45
Description2S-B-X-2UG
Dwellings2
Zoning02
Sq Footage2,720
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$19,800
15%
Improvement Value:$115,100
85%
Total Assessment$134,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,295+0.7%
2024$4,267+5.0%
2023$4,065+2.9%
2022$3,949+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$63,000
DeedBook 1640, Page 99

Property Built

Built

Year Built: 1900