Skip to content

405 W Cherry StVineland, NJ 08360

Built 1925

Last Sale Price
$217,000
Last Sale Date
Apr 7, 2006

Property Information

Block3916
Lot2
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page39

Building Details

Building Class45
Description2S-F-X
Dwellings2
Zoning02
Sq Footage2,390
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,100
17%
Improvement Value:$102,800
83%
Total Assessment$123,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,945+0.7%
2024$3,919+5.0%
2023$3,733+2.9%
2022$3,627+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$217,000
DeedBook 3500, Page 1643

Property Built

Built

Year Built: 1925