Skip to content

413 W Cherry StVineland, NJ 08360

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 8, 2018

Property Information

Block3916
Lot4
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page39

Building Details

Building Class45
Description2S-B-X-1UG
Dwellings2
Zoning02
Sq Footage1,778
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,400
15%
Improvement Value:$101,800
85%
Total Assessment$119,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,795+0.7%
2024$3,770+5.0%
2023$3,592+2.9%
2022$3,489+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 2867, Page 172

Property Built

Built

Year Built: 1930