Skip to content

513 1/2 E Landis AveVineland, NJ 08360

Built 1946
Commercial

Last Sale Price
$37,800
Last Sale Date
Feb 25, 2022

Property Information

Block4001
Lot7
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page40

Building Details

Building ClassR-LMS
Description1S-CB-A
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage837
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,500
75%
Improvement Value:$7,500
25%
Total Assessment$30,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$980+0.7%
2024$973+4.8%
2023$929+2.9%
2022$903+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$37,800
Sq Ft837DeedBook 4223, Page 2771Recorded3/1/2022

Property Sale

Sale
$35,000

From:

To:

Sq Ft837DeedBook 4177, Page 9085Recorded3/13/2019

Property Sale

Sale
$30,000

From:

To:

Sq Ft837DeedBook 4147, Page 4825Recorded12/1/2016

Property Built

Built

Year Built: 1946