Skip to content

523 E Landis AveVineland, NJ 08360

Built 1940
Commercial

Last Sale Price
$202,500
Last Sale Date
Feb 11, 2005

Property Information

Block4001
Lot11
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page40

Building Details

Building ClassR-LMS
Description1S-B-A
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
83%
Improvement Value:$20,000
17%
Total Assessment$120,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,919+0.7%
2024$3,893+4.8%
2023$3,715+2.9%
2022$3,611+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$202,500
DeedBook 2811, Page 72

Property Built

Built

Year Built: 1940