Skip to content

817 E Landis AveVineland, NJ 08360

Built 1925
Commercial

Last Sale Price
$699,300
Last Sale Date
Apr 7, 2022

Property Information

Block4004
Lot4
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page40

Building Details

Building ClassR-LMS
Description2S-B-B
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$258,500
33%
Improvement Value:$536,400
67%
Total Assessment$794,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,961+0.7%
2024$25,787+4.8%
2023$24,610+2.9%
2022$23,919+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$699,300
DeedBook 4225, Page 7252Recorded4/14/2022

Property Sale

Sale
$390,000
DeedBook 2085, Page 164

Property Built

Built

Year Built: 1925