Skip to content

620 E Grape StVineland, NJ 08360

Built 1909

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 22, 2021

Property Information

Block4007
Lot17
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page40

Building Details

Building Class16
Description2S-F- -1UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,662
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,400
12%
Improvement Value:$115,800
88%
Total Assessment$131,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,177+0.7%
2024$4,150+5.0%
2023$3,953+2.9%
2022$3,840+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$25,500
DeedBook 1321, Page 121

Property Built

Built

Year Built: 1909