Skip to content

532 E Grape StVineland, NJ 08360

Built 1922

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 29, 2021

Property Information

Block4008
Lot13
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page40

Building Details

Building Class45
Description2S-F-X
Dwellings4
Zoning04
Sq Footage2,014
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,800
11%
Improvement Value:$139,900
89%
Total Assessment$156,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,989+0.7%
2024$4,956+5.0%
2023$4,721+2.9%
2022$4,587+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$436,000
Sq Ft2,014DeedBook 4192, Page 900Recorded3/19/2020

Also conveyed in this deed

2 parcels

Property Sale

Sale
$117,500

From:

To:

Sq Ft2,766DeedBook 4177, Page 7012Recorded3/8/2019

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 2000, Page 270

Property Built

Built

Year Built: 1922