Skip to content

515 E Elmer StVineland, NJ 08360

Built 1897

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 9, 2006

Property Information

Block4008
Lot4
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page40

Building Details

Building Class16
Description2S-B-W-2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,433
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$14,400
21%
Improvement Value:$55,800
79%
Total Assessment$70,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,235+0.7%
2024$2,220+5.0%
2023$2,115+2.9%
2022$2,055+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1897