Skip to content

900 W Arbor AveVineland, NJ 08360

Built 1969

Last Sale Date
Jul 18, 2005

Property Information

Block402
Lot12
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page4

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,448
Acreage0.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,100
22%
Improvement Value:$126,400
78%
Total Assessment$161,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,142+0.7%
2024$5,108+5.0%
2023$4,866+2.9%
2022$4,727+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$212,800
DeedBook 2865, Page 231

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 1995, Page 232

Property Built

Built

Year Built: 1969