Skip to content

3477 N West AveVineland, NJ 08360

Built 1964

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Dec 20, 2016

Property Information

Block505
Lot25
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,488
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,400
21%
Improvement Value:$134,700
79%
Total Assessment$170,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,416+0.7%
2024$5,380+5.0%
2023$5,125+2.9%
2022$4,979+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

Sq Ft1,488DeedBook 4148, Page 9055Recorded1/6/2017

Property Sale

Sale
$87,000
DeedBook 2508, Page 203

Property Built

Built

Year Built: 1964