Skip to content

726 E Almond StVineland, NJ 08360

Built 1963
Commercial

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Jun 17, 2004

Property Information

Block4103
Lot18
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page41

Building Details

Building ClassR-R
Description1S-CB-A
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,800
22%
Improvement Value:$58,700
78%
Total Assessment$75,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,404+0.7%
2024$2,388+5.0%
2023$2,275+2.9%
2022$2,210+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 2750, Page 9

Property Built

Built

Year Built: 1963