Skip to content

303 S Seventh StVineland, NJ 08360

Built 1920

Last Sale Price
$142,000
Last Sale Date
Jan 5, 2007

Property Information

Block4103
Lot1
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page41

Building Details

Building Class45
Description2S-F-X
Dwellings2
Zoning02
Sq Footage2,240
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,300
16%
Improvement Value:$96,200
84%
Total Assessment$114,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,646+0.7%
2024$3,622+5.0%
2023$3,450+2.9%
2022$3,351+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$142,000
DeedBook 4016, Page 6633

Property Built

Built

Year Built: 1920