Skip to content

409 S Eighth StVineland, NJ 08360

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 21, 1979

Property Information

Block4105
Lot20
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page41

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,940
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,800
16%
Improvement Value:$88,200
84%
Total Assessment$105,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,343+0.7%
2024$3,321+5.0%
2023$3,164+2.9%
2022$3,073+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900