Skip to content

807 E Pear StVineland, NJ 08360

Built 1890

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 18, 2015

Property Information

Block3014
Lot2
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page30

Building Details

Building Class45
Description2S-B-X
Dwellings2
Zoning02
Sq Footage1,928
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,900
18%
Improvement Value:$86,200
82%
Total Assessment$105,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,346+0.7%
2024$3,324+5.0%
2023$3,167+2.9%
2022$3,076+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1890