Skip to content

515 E Quince StVineland, NJ 08360

Built 1912

Last Sale Date
Jun 30, 2058

Property Information

Block4109
Lot4
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page41

Building Details

Building Class28
Description2S-F-W
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,248
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$7,100
17%
Improvement Value:$33,700
83%
Total Assessment$40,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,299+0.7%
2024$1,291+5.0%
2023$1,229+2.9%
2022$1,194+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$200,000
Sq Ft1,248DeedBook 4272, Page 8392Recorded7/16/2025

Property Built

Built

Year Built: 1912