Skip to content

834 E Cherry StVineland, NJ 08360

Built 1925

Last Sale Date
Jul 27, 2065

Property Information

Block4112
Lot11
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page41

Building Details

Building Class45
Description2S-F- -2UG
Dwellings2
Zoning02
Sq Footage2,042
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$16,800
17%
Improvement Value:$82,100
83%
Total Assessment$98,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,149+0.7%
2024$3,128+5.0%
2023$2,980+2.9%
2022$2,895+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$70,000
Sq Ft2,042DeedBook 4277, Page 7994Recorded11/7/2025

Property Sale

Sale
$85,000
Sq Ft2,042DeedBook 4183, Page 2347Recorded8/2/2019

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 4083, Page 5368

Property Built

Built

Year Built: 1925