Skip to content

612 S East AveVineland, NJ 08360

Built 1922

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 30, 1988

Property Information

Block4113
Lot9
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page41

Building Details

Building Class45
Description2S-F-X-1UG
Dwellings2
Zoning02
Sq Footage1,432
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,800
17%
Improvement Value:$79,300
83%
Total Assessment$96,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,060+0.7%
2024$3,040+5.0%
2023$2,895+2.9%
2022$2,813+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1922