Skip to content

819 E Cherry StVineland, NJ 08360

Built 1924

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 18, 2005

Property Information

Block4113
Lot5
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page41

Building Details

Building Class16
Description1S-B-O-1UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,387
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,100
12%
Improvement Value:$125,200
88%
Total Assessment$142,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,531+0.7%
2024$4,501+5.0%
2023$4,288+2.9%
2022$4,165+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1924