Skip to content

607 S Seventh StVineland, NJ 08360

Built 1924

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Mar 27, 2019

Property Information

Block4114
Lot28
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page41

Building Details

Building Class45
Description2S-S-X-3UG
Dwellings4
Zoning04
Sq Footage3,040
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,600
13%
Improvement Value:$122,300
87%
Total Assessment$139,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,454+0.7%
2024$4,425+5.0%
2023$4,215+2.9%
2022$4,095+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$205,000

From:

To:

Sq Ft3,040DeedBook 4178, Page 6153Recorded4/1/2019

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 1604, Page 331

Property Built

Built

Year Built: 1924