Skip to content

37 Columbia AveVineland, NJ 08360

Built 1920

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
May 31, 2023

Property Information

Block4206
Lot25
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page42

Building Details

Building Class45
Description2S-F-X-2UG
Dwellings2
Zoning02
Sq Footage2,816
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,400
17%
Improvement Value:$136,400
83%
Total Assessment$163,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,215+0.7%
2024$5,181+5.0%
2023$4,935+2.9%
2022$4,794+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000
Sq Ft2,816DeedBook 4242, Page 5970Recorded6/5/2023

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft2,816DeedBook 4160, Page 2842Recorded11/24/2017

Property Sale

Sale
$63,500
DeedBook 1496, Page 209

Property Built

Built

Year Built: 1920