Skip to content

643 E Cherry StVineland, NJ 08360

Built 1890

Last Sale Price
$81,540
Last Sale Date
Mar 22, 2007

Property Information

Block4115
Lot12
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page41

Building Details

Building Class16
Description2S-B
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,697
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,100
21%
Improvement Value:$78,900
79%
Total Assessment$100,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,184+0.7%
2024$3,163+5.0%
2023$3,013+2.9%
2022$2,927+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$81,540
DeedBook 4021, Page 9734

Property Built

Built

Year Built: 1890