Skip to content

221 S Third StVineland, NJ 08360

Built 1890

Last Sale Price
$78,000
Last Sale Date
Apr 27, 2000

Property Information

Block3811
Lot18
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page0038

Building Details

Building Class16
Description2S-B- -2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,762
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$19,100
14%
Improvement Value:$118,400
86%
Total Assessment$137,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,378+0.7%
2024$4,349+5.0%
2023$4,143+2.9%
2022$4,025+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$78,000
DeedBook 2431, Page 123

Property Built

Built

Year Built: 1890