Skip to content

618 E Chestnut AveVineland, NJ 08360

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 16, 2016

Property Information

Block4115
Lot18
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page41

Building Details

Building Class16
Description2S-F--1UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,088
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$14,800
20%
Improvement Value:$57,600
80%
Total Assessment$72,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,305+0.7%
2024$2,290+5.0%
2023$2,181+2.9%
2022$2,119+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$47,500

From:

To:

Sq Ft1,088DeedBook 4121, Page 6968Recorded10/3/2014

Property Sale

Sale
$51,000
DeedBook 2712, Page 119

Property Built

Built

Year Built: 1910