Skip to content

22 S Myrtle StVineland, NJ 08360

Built 1915

Last Sale Price
$32,000
Last Sale Date
Apr 25, 2003

Property Information

Block4201
Lot14
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page42

Building Details

Building Class16
Description2S-F-2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,409
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,700
15%
Improvement Value:$100,000
85%
Total Assessment$117,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,748+0.7%
2024$3,723+5.0%
2023$3,546+2.9%
2022$3,445+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$32,000
DeedBook 2663, Page 132

Property Built

Built

Year Built: 1915